Každý druh vlastnictví má svá pro a proti. Přečtěte si článek a zjistěte ty nejdůležitější informace. Sepsal jsem pro vás základní rozdíly mezi osobním a družstevním bydlením a zaměřil se i na jejich přidanou hodnotu.
Osobní vlastnictví přináší vyšší svobodu, ale i povinnosti
Pokud si pořídíte byt do osobního vlastnictví, tak patří jen vám. To znamená, že v něm můžete udělat širokou paletu stavebních úprav a doladit ho přesně podle vašich představ. Koupíte jej jako fyzická nebo právnická osoba i jako cizinec a můžete ho i dále pronajímat bez souhlasu ostatních vlastníků bytů. Velkou výhodou je i fakt, že byt poslouží v případě hypotéky nebo jiného úvěru jako zástava. Nevýhodou je pak více papírování a zdlouhavé čekání (převod bytové jednotky může trvat třeba měsíc). O jakékoliv problémy spojení s bytem se pak budete muset starat sami a platí to i pro daňové povinnosti.
Za družstevní byt zaplatíte až o 30 % méně, má to ale i stinné stránky
Družstevní byt si můžete pořídit jen jako fyzická osoba (odpadá tedy možnost koupit jej na firmu nebo jako cizinec – výjimku mají pouze cizinci s trvalým pobytem v České republice). Pokud jej chcete v budoucnu pronajmout, budete navíc potřebovat souhlas družstva. A ten budete potřebovat i k úpravám bytu – pokud tedy plánujete rekonstrukci, můžete si v družstevním bytě pěkně zavařit. Nevýhodou je i to, že byt nemůže sloužit jako zástava pro hypotéku nebo úvěr. A abych nezmiňoval jen negativa – obrovským plusem je bezesporu cena. Za družstevní bydlení zaplatíte průměrně o 10–30 % méně než za byt v osobním vlastnictví. Možnosti financování jsou o něco složitější, nejsou ale nemožné. Převod družstevního podílu je v podstatě okamžitý, takže nemusíte na nic čekat a družstvo se navíc postará také o opravy (okna, elektřina, topení, voda).
Kdy oceníte družstevní bydlení?
Družstevní byt je ideálním řešením pro ty, kdo chtějí bydlet rychle a za výhodnější cenu. Pokud neplánujete složité rekonstrukce a úpravy bytu a oceníte pomoc, když vám třeba začne téct topení, je tato forma bydlení přesně pro vás. I tak si ale při prodeji důkladně prostudujte stanovy daného družstva a ujistěte se, že pro vás nebudou překážkou.
A pokud si pořád nejste jistí v kramflecích, určitě se na mě obraťte. Rád vám poradím a pomohu s koupí družstevního bytu.