Mnoho lidí má z nákupu družstevního bytu strach. Často je to ale možnost, jak koupit nemovitost za výhodnější cenu. Zjistěte, v čem se od sebe liší družstevní a osobní vlastnictví a jaké jsou možnosti financování družstevního bytu.
Jaký je rozdíl mezi družstevním a osobním vlastnictvím?
Kupujete-li byt do osobního vlastnictví, jste jeho majitelem a můžete si s ním v mezích zákona dělat, co se vám zlíbí. V případě družstevního bytu je to trochu složitější. Vlastníkem celého domu a tedy i jednotlivých bytů je družstvo. Nákupem konkrétní bytové jednotky tedy získáváte družstevní podíl v odpovídající výši. Na rozdíl od osobního vlastnictví nemůžete družstevní byt využít jako zástavu a ručit jím při uzavření hypoteční smlouvy.
Má vůbec družstevní bydlení nějaké výhody?
Ještě do loňského září byl nespornou výhodou fakt, že se na něj nevztahovala povinnost platit daň z nabytí nemovitosti. Ta byla ale v roce 2020 zrušena a pokud neprodáte dům nebo byt v osobním vlastnictví do 5 let od jeho pořízení, také se vás netýká. I tak jsou ale ceny družstevních bytů oproti těm v osobním vlastnictví stále výhodnější. A protože se koupí bytu stanete členem družstva, můžete zasahovat do jeho rozhodování.
Financování je složitější, není ale nemožné
Družstevní byt nemůžete použít jako zástavu. Hypotéku si tedy sjednáte jen za předpokladu, že máte k dispozici jinou nemovitosti v odpovídající výši, kterou můžete ručit. Banka pak jednoduše vloží zástavu na jinou nemovitost a vše pak probíhá klasickým způsobem. Některé družstevní byty lze navíc převést po čase do osobního vlastnictví. Pokud to dané družstvo povolí, můžete pro financování zvolit předhypoteční úvěr, který se po převedení změní v klasickou hypotéku. U této varianty je ale nutné, abyste získali byt do osobního vlastnictví do 12 měsíců (některé banky tolerují i 24 měsíců). A počítejte také s vyššími úroky.
Využít můžete také úvěr ze stavebního spoření
Pokud nedisponujete jinou nemovitostí a družstvo vám nepovolí převést byt do osobního vlastnictví, nabízí se ještě jedna možnost. Banky totiž poskytují i úvěr bez nutnosti zástavy. Jednoduše zajdete do banky a sjednáte si stavební spoření. Počítejte ale s tím, že v takovém případě budou podmínky financování méně výhodné než by tomu bylo u hypotéky.
Vše si pečlivě promyslete
Nákup bytu je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě. Rozhodně tedy nepodceňujte přípravu a pokud máte o družstevní bydlení zájem, zjistěte si od družstva dopředu, jak se staví k možnosti převedení do osobního vlastnictví. Projděte si nabídky jednotlivých bank a nebojte se ptát. A pokud hledáte pomocnou ruku, moc rád vám nabídnu své služby. Stačí se ozvat a já se o vše postarám za vás.