Na hypotéku zdaleka nedosáhne každý. Ceny nemovitostí neustále rostou a banky moc dobře ví, že nemohou půjčit každému, i když mají z úvěrů velké příjmy. Přečtěte si, co všechno musíte při žádosti o hypotéku doložit a na co se banky zaměřují.
Splňujete základní kritéria?
Abyste vůbec mohli požádat o hypotéku, musíte se vlézt do věkového rozmezí 18–75 let. Platí, že čím starší jste, tím kratší úvěr vám banka poskytne – tím se vám ale logicky zvýší i částka měsíční splátky. Ideální věk je tedy okolo 35 let. Většina bank hledí také na státní příslušnost i na vztahy mezi žadateli.
Zásadní je výše příjmu
U zaměstnanců se obvykle posuzuje průměrná výše příjmu za poslední 3 a 12 měsíců. Zaměstnavatel vám na žádost vystaví potvrzení o výši příjmů a banka pak zkontroluje pohyb na vašich účtech. Velmi snadno tedy zjistí že částka na papíře sedí i se zasílanou výplatou na účet. Zároveň banka prověří i samotného zaměstnavatele a ujistí se, že není například v insolvenci a bude vám moci zajistit stabilní příjem i do budoucna. A co když zrovna uvažujete o nové práci? Pokud jste ve zkušební nebo výpovědní době, pravděpodobně bude vaše žádost o hypotéku zamítnuta.
Co když jsem OSVČ?
U osob samostatně výdělečně činných zajímá banku daňové přiznání z posledních 2 let. Kopii s potvrzeným razítkem získáte na finančním úřadě. Dále si banka ověří vaši bezdlužnost vůči finančnímu úřadu nebo České správě sociálního zabezpečení. A zajímat ji bude i stav vašeho současného podnikání a případné výkyvy v příjmech.
Jak vypadá nemovitost, na kterou žádáte hypotéku?
I když splníte všechno výše uvedené na jedničku, zůstává banka obezřetná. Pokud dáváte do zástavy nemovitost, musí být její hodnota stejná nebo vyšší než výše úvěru. Kdyby se tedy bance zdálo, že je nemovitost ve špatném stavu nebo je její hodnota nižší, může ji vyhodnotit jako rizikovou a vaši žádost zamítnout. Cenu nemovitosti kromě stavu ovlivňuje i její lokalita, dispozice, přístupové cesty a další faktory.
Čerpali jste jiné úvěry? I to může být problém
Zákon hypotečním bankám ukládá povinnost kontrolovat i tzv. platební morálku. Pokud jste tedy v minulosti spláceli už jinou půjčku, dokáže banka získat informace o tom, jak jste ji byli schopni splácet. Pokud naopak mátě nějaké úspory a dokážete uhradit vyšší část kupované nemovitosti sami, dostanete obvykle také lepší hypoteční podmínky.